cseppek.jpg

Az ezredforduló éveiben sok – a nyilvánosság előtt is zajló – méltatlan vitának lehettünk tanúi. A vita arról folyt, vajon jól döntött-e Budakalász akkori képviselő-testülete, amikor építési telket adományozott a születési károsult csecsemők rehabilitációjával foglalkozó Gézengúz Alapítványnak. Az európai színvonalú gyermekrehabilitációs központ, a Cseppek Háza a Sport és Tanító utca sarkán működik a rászorulók legnagyobb örömére és Budakalász javára is.

Az Egészségklub szervezésében az elmúlt 6 évben számtalan rendkívül érdekes és hasznos előadást hallgathattunk meg. Dr. Schultheisz Judit orvos-igazgató, alapító tisztelte meg az Egészségklub tagjait, és beszélt a hiányt pótló rehabilitációs munkáról.

Video

AZ ELŐADÁSRÓL KÉSZÜLT JEGYZET. (N.E.)  

Az előadás rendhagyó volt. A doktornő szakemberként nem arról beszélt, hogyan tudjuk okos életvezetéssel, mozgással, derűvel kivédeni, megelőzni a bajt. A világ legtermészetesebb hangján, a lehető legnagyobb szerénységgel és alázattal mesélt arról, ami az átlagember számára szinte elképzelhetetlen: hogyan lehet és kell egy születésekor megsérült vagy egyéb okból hátrányokkal induló csecsemőt elindítani a lehető legteljesebb élet felé. A doktornő a korai fejlesztésre szoruló gyermekek számára fejlesztett ki holisztikus szemléletű terápiás modellt, melyet Magyarországon már négy központban (Budapest, Budakalász, Győr, Salgótarján), valamint nemzetközi téren is sikerrel alkalmaznak. A foglalkozásokon arra törekszenek, hogy az ún. gyógyító modulokkal a lehető leggyorsabb javulást érjék el a Cseppeknél. Nem elég csak az idegrendszeri, mozgásszervi, vagy egyéb sérülésben érintett gyermeket kezelni, egyfajta holisztikus szemlélettel az egész családra figyelni kell. Meg kell előzni az esetleges károsodásokat, nehogy miközben a kicsit meggyógyítják, tönkremenjen a szülő, szétessen a család. Nemcsak terápiát, hanem mentálhigiénés programot is nyújtanak tehát a hozzájuk fordulóknak. „Ha a család idejében, vagyis a lehető legkorábban megkapja azt a segítséget, amire egy születési károsult gyermek esetében szüksége van, akkor jó eséllyel megmenthető a széteséstől, és a kicsi sem fogja később sem a magatartászavarokkal, tanulási nehézségekkel küzdő gyermekek, sem a drogos, deviáns fiatalok számát növelni.” Vallja a doktornő. Olyan természetességgel beszélt heroikus munkájáról, mintha az odaadást, a másik ember kilátástalan helyzetébe való beleélés képességét legalább fakultációban tanítanák az iskolákban. A doktornő számára magától értetődő, minden napi feladat, hogy munkatársaival a foglalkozásokon a gyógyítás mellett az adható legtöbb örömöt nyújtsák a Cseppeknek és családjaiknak.

A hallgatóságból valaki megkérdezte, honnan meríti a doktornő az erőt. A válasz kitérő volt, de mindannyian tudtuk, mi az erő forrása: a feltétel nélküli adni tudás, a másokra való odafigyelés öröme, az első mosoly a megszeppent csöppség arcán, a hála és öröm a szülő szemében, a hátrányokkal indult gyermek későbbi sikerei.

Az Alapítvány működését nagyrészt támogatók segítsége biztosítja. Ezért köszönettel fogadnak minden pénzbeli vagy egyéb segítséget (a teljesség igénye nélkül: tisztító- és fertőtlenítőszerek, játékok, gyurma, kréta, kézműves alapanyagok, irodaszerek, papír, informatikai és irodai eszközök, stb.).

Az Egészségklub a február 9-i farsangi rendezvényén tombolajegyeket árul, és a bevétellel a Gézengúz Alapítványt támogatja. Annyit jelenthet ez a jelképes támogatás, mint tengerben a csepp. De talán felhívhatja a figyelmet arra a társadalmi felelősségre, amelyet mindannyian tartozunk viselni.


Visszatérve az említett polémiára: Budakalász hálás lehet azért, hogy noha csak egy építési telekkel, de segíthette a Gézengúz Alapítvány példaértékű munkáját.

N.E.