urologia.jpeg

Dr. Rusz András, a Semmelweis Egyetem Urológiai Klinika szakorvosa a magyaron kívül németül, szerbül és szlovákul is köszöntötte a megjelenteket. A doktor úr nem mellesleg budakalászi, és a kalászi öregfiúk kosárlabda csapatát erősíti. Köszönjük, hogy első szóra elfogadta Gál doktornő meghívását.

Az urológia a vizeletelvezetés, -tárolás, -ürítéssel és a férfi nemi szervekkel foglalkozik (viccesen szólva az urológusok a humán vízvezeték szerelők). Pácienseik 2/3 részben férfiak. Az urológiai vizsgálat a beteg kikérdezésével kezdődik, ezt követi a fizikális vizsgálat: külső nemi szervek, végbélen keresztüli prosztata vizsgálat, nőknél hüvelyi vizsgálat. Ha szükséges, sor kerül a laboratóriumi (vizelet, vér, PSA=prosztata specifikus antigén), képalkotó vizsgálatokra (ultrahang, CT, MR, izotóp vizsgálat), illetve tükrözésre (hólyagtükrözés). Az urológiára nem kell beutaló. Szakambulanciákra viszont időpont egyeztetés szükséges. A szakambulancián végzett vizsgálatok: uroonkológia (daganatos betegségek), urodinamika (inkontinecia=vizelettartási képtelenség), andrológia (nemzőképesség, szexuális problémák).

Mikor menjünk urológushoz? Vesetáji fájdalommal, heveny vesegörccsel, hólyagtáji, alhasi panaszokkal, férfi külső nemi szervi panaszokkal, vizelési gondokkal, a vizelet küllemének megváltozása (zavaros, sötét, véres, stb.) esetén.

Legnagyobb számban húgyúti gyulladással keresik fel a betegek az urológust. A húgyúti gyulladás mindig következmény (kövesség, szerzett vagy daganatos betegség). A kiváltó betegséget mindig keresni kell! Nőknél hormonális oka is lehetnek a visszatérő húgyúti gyulladásoknak.

Húgyúti kövek: Az egyik legerősebb fájdalommal járó betegség a kő „szülése”. Sokféle kő lehet, és jó, ha spontán szabadulni tudunk tőlük, mert minden urológiai beavatkozásnak veszélye, esetleges szövődménye van.

Kezelési lehetőség: a kövesség ultrahanggal állapítható meg. A hagyományos műtéten kívül ma már alkalmazzák az endoszkópos vesekő sebészeti eljárást is. Tűszúrással behatolnak a veseüregbe. Ezen a művi járaton bevezethetők az endoszkópos műszerek, melyekkel összetörik, feloldják, vagy kiveszik a követ. Húgycsövön keresztül is fel tudnak menni a veséig a modern műszerekkel.

Legkorszerűbb a testen kívül gerjesztet lökéshullámos kezelés (a hadiiparból lesték el). A beteg oldalához simuló hengerben terjed a lökéshullám, mely energia adatokat/ütéseket ad le a kőre, és egy-két kezeléssel széttöri.

Vesedaganatok: Jellemző tünetük lehet a fájdalmatlan vérvizelés. A daganatos betegség kizárása ekkor urológus feladata. Számuk növekszik, keletkezésük okát nem ismerik, ezért kezelni is nehezen tudják. Hasi ultrahang során véletlenül fedezik fel egyre gyakrabban. Tüneteket nem okozó állapot, jó a teljes gyógyulás esélye, viszont meggyógyítani csak műtéttel lehet. Ha időben felfedezik, nincs áttét, a beteg a vese eltávolításával felgyógyul. Laparoszkópos műtétel is eltávolítható a beteg vese.

Hólyagrák. 50 év felett és férfiaknál gyakoribb. A dohányzás szerepe bizonyított.

Műtét a húgycsövön keresztül végezhető. Késői szakaszban a hólyag eltávolítása, illetve pótlása szükséges (bélszakaszból képezhető, de sok szövődménnyel járhat). Prosztatarák. Idős korra jellemző, majdnem mindenkinél megjelenik, de nem vezet halálhoz. Nem számítható ki a biológiai viselkedése. Ha felismerik, egyénre szabott kezelést kell alkalmazni. Nem mondható meg pontosan, mi a teendő, hogy megelőzzük a prosztatarákot.

Tünetek: A helyi, szerven belüli daganat általában tünetmentes. Ezért szűréssel lehet korai stádiumban elfedezni. Előrehaladott helyi daganat: vizelési panaszok, véres vizelet, visszamaradó vizelet, gennyvizelés. A csontfájdalom már áttétre utal.

Korai stádiumban, csak szerven belüli daganat gyógyítható.

Kezelés:

– műtét, (életminőség romlását vonja maga után)

– sugárkezelés, (mai tudás szerint a prosztatarák sugárkezeléssel gyógyítható. Tűn keresztül juttatják be a sugárforrásokat.)

– hormonkezelés, (jól kezelhetők hormonmegvonással a szóródott prosztata betegségek is. Éveken keresztül jó általános állapotban tartható a beteg)

– gyógyszeres cytostatikus kezelés.

A prosztatarák a csontokba ad áttétet. Gyógyszerkezelés alkalmazható.

Here daganatok: Fiatal férfiak betegsége általában (20-40 éves kor között leggyakoribb.

Tünetei: Tömött, kemény csomó a herében, here vagy herezacskó fájdalmatlan nagyobbodása. Fontos a herék rendszeres önvizsgálata! Korai stádiumban maradéktalanul gyógyítható!

Jóindulatú prosztatanagyobbodás. Minden férfiembert érint. Idősödő férfiak leggyakoribb urológiai betegsége. Lehet tünetmentes vagy tünetszegény, de vezethet életveszélyes állapothoz is. Egyszerű vizsgálatokkal, vizelet áramlásméréssel megállapítható a nagyobbodás. A kezeletlen, megnagyobbodott prosztata a hólyag megvastagodásához, esetleg hólyagsérvhez, a hólyag kimerüléséhez is vezethet (teljes vizeletelakadás, sürgősségi urológiai beavatkozást igényel).

Kezelés: Gyógyhatású készítmények növényi kivonatok jók az enyhe panaszok kezelésére. (Orvoshoz ekkor is kell menni!) Gyógyszerek (ellazító tabletták, a prosztata nagyságát csökkentő tabletták). A növekedés nem állítható meg.

Ha beavatkozás szükséges, műtét, húgycsövök keresztül történő kimetszés és alternatív kezelések jöhetnek szóba: (rádiófrekvenciás kezelés, lézer, mikrohullámú kezelés, balon tágítás).

Merevedési zavarok:

Barlangos testben futó verőér (0,6 mm belső átmérőjű ér biztosítja a szükséges vérellátást.) Vigyázni kell erre az érre, hogy ne szűküljön be, őrizze meg a rugalmasságát az érfal, hogy a kellő mennyiségű vért tudja biztosítani.

Az esetek többségében az általános érbetegség következményeként ez az ér is károsodott.

Mozgás, testsúly, életvitellel, stb. meg kell őrizni az erek rugalmasságát.

Cukorbetegség hihetetlenül felgyorsítja az érrendszer panaszait.

Kezelés: kék Tabletta (nem más, mint értágító gyógyszer). Ha segít, akkor biztos az érfal betegsége.

PSA (prosztata specifikus antigén, olyan fehérje, mely kizárólag a prosztatában termelődik): eredetileg a betegség javulását ellenőrizték vele. Mérése középkorú férfiakban a prosztatabetegségek szűrésére is alkalmazható.


Lejegyezte: Nagy Edit