paleolit_etrend_html_m6d3aac05.png

Dr. Samu Terézia előadása a paleolit étrendről és (illetve ennek hiányában) a civilizációs betegségekről a budakalászi Egészségklubban

paleolit étrend olyan gasztronómiai irányzat, amely célja a paleolit kori táplálkozás reprodukálása a mai viszonyok között. Az elmélet szerint a mai ember számos olyan betegségben szenved, amelyek ismeretlenek voltak a paleolit korban élők között, illetve ma is ismeretlenek a természeti népeknél. A nyugati életmód és táplálkozás világméretű terjeszkedése a 19. század közepén kezdődött meg, az ún. civilizációs betegségek a 20. és 21. században indultak járványszerű növekedésnek. Mivel a gabonafélék és a tejtermékek csupán az utóbbi tízezer évben váltak az ember táplálékává, ezeket egyrészt nem tudjuk megemészteni rendesen, másfelől túl nagy szénhidrát terhelést jelentenek a szervezetnek, s ez a civilizációs betegségek fő okozója (szív és érrendszeri megbetegedések, rák, autoimmun betegség, sclerosis multiplex, lisztérzékenység, laktózérzékenység, metabolikus szindróma, túlsúlyosság, depresszió, allergia, sokizületi gyulladás, Crohn betegség, stb.)

A paleolit étrend hazai népszerűsítője Dr Szendi Gábor. Az előadó is az ő könyveit ajánlotta.

Az elmélet alapjait többen megkérdőjelezik, sőt egyes szakmai szervezetek egyenesen nem is ajánlják alkalmazását. A viták ellenére több dologban biztosan érdemes lenne követünk ajánlásaikat:

  • Az étrend kiegészítők közül csakis a természetes alapanyagúakat (teák, sűrítmények, préselmények) használjuk!
  • Kerüljük azokat az ételeket, amelyekhez nem alkalmazkodott az emésztőrendszerünk!
  • Lehetőleg iktassuk ki étrendünkből a finomított, gyorsan felszívódó szénhidrátokat (gabonafélék, burgonya, hüvelyesek, cukor)
  • Megfelelő olajakat, zsiradékokat használjunk!
  • Rendszeresen méregtelenítsünk!
  • Pótoljuk a hiányzó vitaminokat és ásványi anyagokat, a jó bélbaktériumokat, a D vitamint és az omega 3-t – természetes forrásból!
  • Mozogjunk rendszeresen!
  • Aktív pihenéssel, relaxálással oldjuk a stresszt!

-ne-